منوی دسته بندی

کمربند ایمنی خودرو را بیشتر بشناسید

کمربند ایمنی خودرو به ‌عنوان یکی از حیاتی ترین ویژگی ‌های ایمنی در یک وسیله نقلیه، نقش بسزایی در حفظ جان سرنشینان در زمان وقوع تصادفات یا ترمز گرفتن های ناگهانی ایفا می ‌کند. براساس گزارش اداره‌ی ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌ های آمریکا (NHTSA)  استفاده از کمربند ایمنی سالانه جان ۱۳ هزار آمریکایی را نجات داده و در تصادفات منجر به مرگ، حدود ۷ هزار نفر از آمار فوت شده ها را کاهش می دهد.

بستن کمربند ایمنی در ردیف جلو و حتی عقب خودرو، از بروز خطراتی مانند صدمات و آسیب دیدگی های جدی و حتی مرگ انسان جلوگیری می کند. در این مقاله سعی کردیم شما را با کمربند ایمنی خودرو بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

عملکرد کمربند ایمنی خودرو

هنگام ترمزهای شدید یا تصادف فرد به خاطر وجود اینرسی به سمت جلو و کمربند پرتاب می شود. در این حالت الیاف کمربند کشیده شده و بدن شما را تحت مهار خود قرار می دهد. لازم به ذکر است که کمربند ایمنی خودرو باید پس از تصادف تعویض شود. در صورت بروز این مشکل حتما به تعمیر تویوتا مراجعه کرده تا تکنسین های مجموعه ما شما را یاری کنند.

تاریخچه کمربند ایمنی

کمربند ایمنی در سال 1800 توسط یک مهندس انگلیسی به نام جورج کیلی برای کمک نگه داشتن خلبانان در داخل گلایدرهایشان اختراع شد. با این حال، اولین کمربند ایمنی ثبت شده توسط ادوارد جی کلاگهورن در سال 1885 به منظور حفظ امنیت گردشگران در تاکسی های شهر نیویورک ایجاد شد.

کمربند ایمنی خودرو

در دهه 1930، چندین پزشک آمریکایی شروع به آزمایش کمربندهای ایمنی کردند و بلافاصله تأثیر آنها را دیدند. در سال 1954، باشگاه خودروهای ورزشی آمریکا رانندگان مسابقه را ملزم به بستن کمربند ایمنی در طول مسابقات کرد.

موفقیت واقعی کمربندهای ایمنی در سال 1958 زمانی که مهندس سوئدی نیلز بوهلین کمربند ایمنی سه نقطه ای را اختراع کرد، رخ داد. این سیستم قسمت بالایی ستون فقرات را در جای خود نگه می داشت، بنابراین از بسیاری از صدمات ناشی از کمربندهایی که فقط دور کمر می چرخیدند جلوگیری کرد.

انواع کمربند ایمنی خودرو

کمربند ایمنی در خودروها دارای تفاوت و خصوصیات های مختلفی هستند که در این بخش به تمامی آن‌ ها اشاره می ‌کنیم:

کمربند ایمنی کمری یا دونقطه ای

ابتدایی ترین و قدیمی ترین نوع از کمربندهای ایمنی خودرو، کمربند ایمنی کمری یا به اصطلاح دو نقطه ‌ای است که در حال حاضر تقریبا منسوخ شده اند. البته هنوز هم اکثر خودروها از این نوع کمربندها برای نفر وسط صندلی عقب استفاده می کنند. همچنین در هواپیماها این نوع کمربند ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد.

این کمربند از روی کمر و بالای ران عبور کرده و در جای خود قفل می ‌شود. به طور کلی، کمربند کمری یا دونقطه ای از نیمه بالایی بدن محافظت نمی کند و در هنگام تصادف  نیم تنه بالا می تواند به جلو حرکت کند و باعث آسیب و صدمات جدی در سر و گردن شود.

کمربند ایمنی شانه ای

کمربندهای شانه‌ ای نوع دیگری از کمربندهای دو نقطه ‌ای محسوب می شوند که امروزه دیگر یافت نمی شوند و به نوعی کمربند سه نقطه ‌ای جایگزین آن شده‌ است. کمربندهای شانه‌ ای در شانه و لگن محکم شده و نیم تنه ی بالای بدن شما را مهار می ‌کند. با این حال این نوع کمربند بدون کمربند کمری بی فایده است و سرنشینان در اثر تصادف از زیر کمربند سر می ‌خورند.

کمربند ایمنی سه نقطه ای

کمربند سه نقطه ای پرکاربرد ترین و رایج ترین کمربند ایمنی در خودروهای امروزی است که تلفیقی از کمربند کمری و شانه ای می باشد. این کمربند ایمنی شامل یک بند است که که به صورت همزمان از قفسه سینه و همچنین دور کمر عبور کرده و نهایتا به یک سگک که در کنار صندلی تعبیه شده وصل می ‌شود.

استفاده از این کمربند باعث می شود اثر تصادف روی کل بدن فرد گسترش یافته و احتمال صدمات و آسیب دیدگی تا حد زیادی کاهش یابد. ولوو برای اولین بار در سال 1959 کمربند سه نقطه ای را اختراع کرد.

کمربند ایمنی اتوماتیک

کمربندهای ایمنی اتوماتیک که در دهه های قبل مورد استفاده قرار می گرفت؛ امروزه به علت وجود کیسه های هوا از ارائه این نوع خودداری می شود. طراحی این نوع از کمربندها به کمربندهای سه نقطه ای شباهت زیادی دارد، با این تفاوت که بخشی که نیم تنه بالایی را پوشش داده با بخشی که نیم تنه پایینی را پوشش می دهد کاملا مجزا هستند.

در این نوع بخش پایینی کمربند باید به صورت دستی بسته شود؛ اما بخش بالایی یا شانه ای پس از روشن شدن خودرو به صورت اتوماتیک بسته می شود. یکی از مشکلات کمربندهای اتوماتیک این است که مناسب کودکان نمی باشد.

کمربند ایمنی متصل به صندلی

کمربند متصل به صندلی که برای اولین بار در سال 1990 در مرسدس بنز عرضه شد شباهت بسیار زیادی به کمربند ایمنی سه نقطه ای دارد. با این تفاوت که نقطه ‌ای که بالای شانه محکم شده است به جای ستون خودرو، در پشتی صندلی قرار دارد. یکی از مهم ترین مزیت های این کمربند، محافظت بیشتر به هنگام واژگونی خودرو به ویژه برای کودکان است.

کمربند ایمنی پنج نقطه ای

این نوع کمربندها که معمولا در صندلی های کودک مشاهده می شود بین پاها و در سرتاسر هر دو شانه وصل شده و یک اتصال پنج نقطه ای ایجاد می کند. کمربندهای پنج نقطه ای ایمنی بیشتری را ارائه می دهند زیرا حرکت را در هنگام تصادف محدود می کنند.

کمربند ایمنی شش نقطه ‌ای

کمربند شش نقطه ای عمدتاً در اتومبیل های مسابقه ای مشاهده می شود و پس از کشته شدن راننده مشهور نسکار، دیل ارنهارت، در جریان یک تصادف مسابقه ای در حالی که کمربند پنج نقطه ای استفاده کرده بود، محبوب شد. این نوع مانند کمربند پنج نقطه می باشد با این تفاوت که دارای یک کمربند اضافی بین پاها می باشد.

صدمات ناشی از کمربند ایمنی

از آنجایی که کمربند ایمنی نقش مهمی در نجات جان افراد و جلوگیری از بروز صدمات دارد، در تصادفات شدیدتر اگر به درستی بسته نشده باشند، ممکن است باعث آسیب شوند. برخی از آسیب های ناشی از کمربند ایمنی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • شکستگی استخوان
  • کوفتگی و کبودی
  • صدمات داخلی
  • آسیب های نخاعی

امداد تویوتا

امداد خودرو تویوتا ارائه دهنده خدمات به انواع خودروهای خارجی با کادری مجرب و حرفه ای به صورت شبانه روزی در زمینه تعمیر لکسوس در کنار شما خواهد بود.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822