منوی دسته بندی

رایج ترین مشکلات خودرو

مشکلات غیرمنتطره خودرو هر زمان ممکن است رخ دهد و صاحبان آن را به دردسر بیاندازد. آشنایی با مشکلات متداول هر خودرو در حفظ و نگهداری آن تاثیر بسزایی دارد. چراکه باعث می شود ایرادات آن را به سرعت برطرف کرد.

به منظور پیشگیری از هزینه های سنگین، کاهش خرابی و حفظ امنیت بهتر است با رایج ترین مشکلات خودرو آشنا شده تا با مسائل جدی و بزرگ تر مواجه نشوید.

روشن شدن چراغ هشدار

روشن ‌شدن چراغ هشدار موتور یا چراغ چک یکی از رایج ترین مشکلات صاحبان خودرو می باشد. این چراغ ‌ها زمانی روشن می شود که ECU یا واحد کنترل موتور یکی از سنسورهای خطا را تشخیص دهد. حدود 200 کد هشدار وجود دارد، بنابراین در هنگام بروز این مشکل نزد یک متخصص و مکانیک حرفه ای برای تعیین منبع مشکل و انجام تعمیرات مرتبط مراجعه کنید.

جوش آوردن خودرو

یکی دیگر از مشکلاتی که رانندگان با آن مواجه می شوند جوش آوردن خودرو است که با بیرون آمدن بخار از زیر کاپوت اتفاق می افتد. مهم ترین علت آن می توان مربوط به سوراخ بودن، رسوب گرفتن و یا کم آب بودن رادیاتور باشد. البته دلایل دیگری از جمله نشتی در سیستم خنک ‌کننده، درست کار نکردن فن رادیاتور، گرفتگی شیلنگ ‌ها، خرابی تسمه، خرابی ترموستات، خرابی پمپ آب و… نیز می‌ توانند عامل جوش ‌آوردن خودرو باشند.

مشکلات خودرو

امروزه در بیشتر خودروهای مدرن، سیستم خنک‌کننده با چندین سنسور وجود دارد تا دمای مایع خنک ‌کننده و سایر اجزا را کنترل کند. بهترین راه برای رفع این مشکل، یافتن سریع ایراد و برطرف کردن آن است.

استارت نخوردن خودرو

استارت وظیفه چرخاندن موتور و روشن‌ کردن خودرو را بر عهده دارد. عدم استارت نخوردن خودرو می تواند دلایل متعددی از جمله آسیب سلونوئید الکتریکی یا ایرادات الکتریکی دیگر داشته باشد. پیش بینی زمانی که احتمال خرابی موتور استارت وجود دارد دشوار است و برای جلوگیری از تعویض غیرضروری آن، بهتر است قبل از انجام این کار، خودرو توسط یک متخصص بررسی شود.

لرزش فرمان

مشکلات متعددی باعث لرش فرمان در هنگام رانندگی می شود. در صورتی که این مشکل پس از استارت زدن خودرو و شروع به رانندگی اتفاق بیفتد، یاتاقان چرخ ها یا اجزای سیستم تعلیق آسیب دیده است.

اگر در سرعت های بالاتر اتفاق بیفتد، معمولا مشکل از بالانس نبودن لاستیک ها می باشد. به طور کل، مراجعه به یک مکانیک حرفه ای برای بازرسی خودرو در محل، بهترین راه برای تشخیص صحیح و حل این مشکل است.

خرابی دینام

دینام قطعه ای است که وظیفه آن تامین شارژ باتری و روشن نگه داشتن تمامی سیستم های الکتریکی بعد از روشن شدن خودرو می باشد. هنگامی که دینام خراب می ‌شود، در نهایت باعث تخلیه زودرس باتری و سایر مشکلات می‌ شود. انجام سرویس ‌های دوره ‌ای، می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. تعمیر لکسوس با انجام سرویس های دوره ای از خرابی و مشکلات خودروهای خارجی شما عزیزان جلوگیری می کند.

افزایش مصرف سوخت

هنگامی که موتور به طور موثر کار کند، سوخت را با سرعتی می سوزاند که به بهبود مصرف سوخت کمک کند. با‌ این‌حال، چندین قسمت سیستم سوخت ‌رسانی مانند فیلترهای سوخت، فیلترهای هوا و سنسورهای اکسیژن در نهایت کثیف یا فرسوده می ‌شوند. همچنین موارد دیگری مانند باد کم لاستیک، فیلتر هوای کثیف، حمل بار اضافی و عدم تعویض زودهنگام روغن‌ نیز در مصرف زیاد سوخت موثر می باشد. انجام سرویس های دوره ای از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

خوابیدن باتری خودرو

خوابیدن باتری خودرو یکی از مشکلات رایج خودرو ها می باشد که به معنای خالی شدن شارژ باتری خودرو است و بیشتر در فصل زمستان اتفاق می افتد. کند شدن موتور یا خاموش شدن چراغ داشبورد نشانه هایی از خوابیدن باتری خودرو است. پیشنهاد می شود هر سه سال یکبار باتری خودرو خود را تعویض کنید.

از بین رفتن عاج لاستیک ها

در حالی که اکثر لاستیک ‌ها پس از برخورد به شی و یا پنچر شدن از بین می ‌روند اما فرسودگی یا ساییدگی نیز دلایل اصلی از بین رفتن عاج لاستیک‌ ها می ‌باشند. تعویض چرخشی لاستیک ها مطابق با دستورالعمل های سازنده می تواند به افزایش عمر آن ها کمک کند. بهترین روش این است که هنگام تعویض روغن موتور یا هر 5000 مایل، لاستیک ها را را تعویض کنید.

صدای خاص ترمز

سیستم ترمز همانند قطعات دیگر خودرو در یک دوره زمانی مشخص فرسوده می شود. ترمزها برای ایمنی خودرو حیاتی هستند، بنابراین هنگامی که علائمی مانند صدای جیر جیر، جیغ کشیدن یا نرم شدن پدال ترمز در خودرو مشاهده شد بهتر است در اسرع وقت توسط یک مکانیک حرفه ای بررسی شود.

دود غیرعادی اگزوز

با تماشای دود اگزوز به راحتی می توان از سلامت خودروی خود مطلع شد. دود غیرمعمول و غیرعادی اگزوز مسئله ای نگران کننده است که این مشکل را می توان از طریق رنگ دود تشخیص داد:

دود سفید یا خاکستری: دود سفید نشان دهنده احتراق مایع خنک‌کننده، نشتی در قسمت واشر سرسیلندر، ایجاد روغن سازی و یا ترک خوردن بلوک موتور می باشد.

دود آبی: دود آبی نشان‌ دهنده وجود نشتی روغن به داخل محفظه احتراق می باشد که باعث سوختن روغن همراه با سوخت می شود.

دود سیاه: دود سیاه اگزوز معمولا ناشی از تولید احتراق می باشد. از علل دیگر خروج دود سیاه می توان به مشکلات انژکتوری، ورود سوخت اضافی به سیلندرها، مسدود شدن فیلتر هوا می باشد.

در صورت مشاهده هر یک از این سه موارد مراجعه به یک مرکز تخصصی از صدمات جدی به موتور جلوگیری خواهد کرد.

نشتی رادیاتور

نشتی رادیاتور معمولا ناشی از پوسیدگی، خوردگی و زنگ زدی رادیاتور است که با هزینه نه چندان زیاد قابل رفع است. نشتی رادیاتور راندمان خنک کننده خودرو شما را کاهش داده و احتمال گرم شدن بیش از حد آن را افزایش می دهد. به هر حال بررسی به موقع رادیاتور باعث جلوگیری این عمل می شود.

سخن پایانی

هر خودرویی برای عملکرد بهتر، به تعمیر و نگهداری و سرویس های دوره ای منظم نیاز دارد. همچنین سبک رانندگی نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر کارایی خودرو داشته باشد. به هر حال، شناخت رایج ترین ایرادات خودرو بخش مهمی از اصول نگهداری منظم خودرو می باشد که هر راننده ای باید به آن توجه کند.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822