منوی دسته بندی

آشنایی با نسل های مختلف تویوتا کرولا

تویوتا کرولا یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین خودروهای کامپکت شرکت تویوتا محسوب می‌ شود که بیش از نیم قرن در حال تولید است. اولین نسل تویوتا کرولا از سال 1966 در 12 نسل مختلف عرضه شده و بیش از 50 میلیون دستگاه از این خودرو در کشورهای مختلف جهان به فروش رسیده ‌است.

تویوتا کرولا خودرویی است که به قیمت مناسب و کیفیت بالا شهرت دارد و نه تنها یکی از پرفروش ترین خودروهای این کمپانی می باشد بلکه به عنوان پرفروش ‌ترین خودروی تاریخ خودروسازی نیز شناخته می‌­ شود. این خودرو به حدی محبوب و مقبول است که کراس اوور هیبریدی با نام کرولا کراس در سال 2020 تولید شد که از نظر ابعاد بدنه، بزرگتر از تویوتا CHR است. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی نسل های مختلف تویوتا کرولا بپردازیم.

تولد خودروی محبوب تویوتا کرولا

کمپانی تویوتا پس از پایان جنگ جهانی دوم تصمیم به تولید خودروی متوسط خانوادگی کرد چراکه در آن دوره، اکثر مردم این کشور از داشتن خودرو محروم بودند. به همین خاطر تویوتا در سال 1966 از یک سدان اسپرت به نام کرولا رونمایی کرد و در عرض یک ماه 30.000 دستگاه از این خودرو را تولید کرد.

تویوتا کرولا سه سال بعد از تولیدش عنوان پرفروش ترین خودروی ژاپن را کسب کرد. همچنین تویوتا در سال 1977 توانست بیش از 20 میلیون دستگاه از این محصول را در بازار جهانی به فروش برساند و رکورد فولکس واگن بیتل را بشکند.

تویوتا کرولا نسل اول (E10)

اولین نسل تویوتا کرولا که E10 نام داشت که در سال 1966 در نسخه های سدان، کوپه و استیشن معرفی و وارد بازار شد. نسل اول این خودرو دارای دو پیشرانه 1. 1 و 2. 1 لیتری بود که هر کدام توانایی تولید 60 و 65 اسب بخار را داشتند.

این خودرو از پیشرانه قدرتمندی نسبت به رقبای خود یعنی داتسون و سوبارو بهره می برد. تویوتا کرولا در سال ۱۹۶۸ با قیمتی کمتر از بازار ژاپن در ایالات متحده آمریکا نیز عرضه شد. تولید کرولا نسل اول تا سال 1970 ادامه داشت.

تویوتا کرولا نسل دوم (E20)

نسل دوم تویوتا کرولا در سال 1970 به صورت رسمی با کد اتاق E20 و با امکانات رفاهی بیشتر، سواری بهتر و طراحی جدید تر معرفی شد. این خودرو در مقایسه با نسل اول ابعاد نسبتا بزرگتری داشت و حس رانندگی لذت بخشی را به راننده منتقل می ‌کرد.

دو کلاس کوپه و سدان کرولا تا سال ۱۹۷۴ و نسخه استیشن آن تا سال ۱۹۷۸ تولید شدند. این خودرو مجهز به یک موتور 2. 1 لیتری بود که 73 اسب بخار تولید می کرد. کرولا نسل دوم در سال 1971 به پیشرانه ۱.۶ لیتری با 102 اسب بخار و گیربکس 5 سرعته اتوماتیک مجهز شد.

تویوتا کرولا نسل سوم (E30- E60)

در سال 1974 سومین نسل تویوتا در نسخه های متفاوتی از جمله سدان‌، کوپه، واگن، لیفت ‌بک و ون عرضه شد. نسخه ی کوپه 2 درب این خودرو به موتور 2. 1 لیتر مجهز شده و نسخه ‌های دیگر این خودرو دارای موتور 6. 1 لیتری بودند.

گیربکس ‌های 4 و 5 سرعته دستی و 3 سرعته اتوماتیک برای مدل ‌های مختلف تویوتا کرولا نیز قابل عرضه بود. فروش سالانه‌ ی این نسل در سال ۱۹۷۵ به ۲۰ هزار دستگاه رسید.

تویوتا کرولا نسل چهارم (E70)

نسل چهارم تویوتا کرولا در سال 1979 با تغییرات بسیار در ظاهر و سیستم تعلیق به بازار معرفی شد. این خودرو در ابتدا مجهز به یک پیشرانه 8. 1 لیتری بود که معادل 75 اسب بخار قدرت را به واسطه یک گیربکس 3 سرعته اتوماتیک به چرخ های عقب منتقل می کرد.

 در سال 1982 تویوتا در این خودرو به‌ جای گیربکس 3 سرعته اتوماتیک، گیربکس 4 سرعته اتوماتیک در نظر گرفت. تویوتا کرولا در سال 1983 به رکورد فروش 10 میلیون دستگاه در سراسر دنیا دست یافت.

تویوتا کرولا نسل پنجم (E80)

پنجمین نسل تویوتا کرولا در سال 1983 با طراحی کاملا جدید و به صورت محور جلو روانه بازار شد. این خودرو دارای یک موتور 6. 1 لیتری بود که قدرت تولیدی آن به وسیله یک گیربکس 5 سرعته دستی یا 4 سرعته اتوماتیک به چرخ ‌های جلو منتقل می‌ شد. البته در کلاس های هاچبک و کوپه شاهد نسخه ی دیفرانسیل عقب بودیم.

تویوتا کرولا نسل ششم (E90)

در سال 1987 تویوتا کرولا با کد E90 با پیشرانه های متفاوت ۱.۳، ۱.۵، ۱.۶ و ۱.۸ لیتری، گیربکس دستی و اتوماتیک و نسخه‌ های دیفرانسیل جلو، عقب و دو دیفرانسیل عرضه شد. این خودرو در کشور‌هایی از جمله آمریکا، تایلند و اندونزی تولید و به سایر کشورها صادر ‌شد.در سال 1987 تویوتا کرولا با کد E90 با پیشرانه های متفاوت ۱.۳، ۱.۵، ۱.۶ و ۱.۸ لیتری، گیربکس دستی و اتوماتیک و نسخه‌ های دیفرانسیل جلو، عقب و دو دیفرانسیل عرضه شد. این خودرو در کشور‌هایی از جمله آمریکا، تایلند و اندونزی تولید و به سایر کشورها صادر ‌شد.

در سال 1987 تویوتا کرولا با کد E90 با پیشرانه های متفاوت ۱.۳، ۱.۵، ۱.۶ و ۱.۸ لیتری، گیربکس دستی و اتوماتیک و نسخه‌ های دیفرانسیل جلو، عقب و دو دیفرانسیل عرضه شد. این خودرو در کشور‌هایی از جمله آمریکا، تایلند و اندونزی تولید و به سایر کشورها صادر ‌شد.

تویوتا کرولا نسل هفتم (E100)

از نسل هفتم شرکت تویوتا، کرولا را به عنوان خودرویی اقتصادی عرضه کرد. تویوتا کرولا در سال 1991 با کابینی بزرگتر و با ظاهری آیرودینامیک ‌تر و پیشرانه ‌های دیزلی و بنزینی وارد بازار شد.

دو نمونه پیشرانه در نسل هفتم ۱.۶ و ۱.۸ لیتری بودند و به ترتیب توانایی تولید قدرتی برابر با ۱۰۵ و ۱۱۵ اسب بخار را داشتند.

تویوتا کرولا نسل هشتم (E110)

نسل هشتم تویوتا کرولا با کد E110  بین سال های 1995 تا 2002 با طراحی جذاب و به روز تولید شد. در بخش فنی، موتور ۱.۸ لیتری ۱۲۰ اسب بخاری با گیربکس ۳ و ۴ سرعته اتوماتیک و ۵ سرعته دستی برای این خودرو در نظر گرفته شده بود.

تویوتا کرولا نسل نهم (E120, E130)

تویوتا در سال 2000 یکی از موفق ترین نمونه های کرولا یعنی نسل نهم آن را وارد بازار کرد. این خودرو از پیشرانه 8. 1 لیتری با توان تولید 130 اسب بخار بهره می برد.

این خودرو با استفاده از یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک یا 5 سرعته دستی نیروی به دست آمده را به چرخ های جلو منتقل می کرد.

تویوتا کرولا نسل دهم (E140)

تویوتا در سال ۲۰۰۶ از دهمین نسل کرولا رونمایی کرد. پیشرانه ۱.۸ لیتری کرولا ۱۳۲ اسب بخار قدرت تولید می‌ کرد. تریم های بالاتر این خودرو به پیشرانه ۲.۴ لیتری با نیرویی برابر با ۱۵۸ اسب بخار مجهز شده بود.

تویوتا کرولا نسل یازدهم (E160, E170)

نسل یازدهم کرولا از سال 2013 تا 2017 با جذابیتی بیشتر از نسل های قبل بر روی خط تولید شرکت تویوتا قرار گرفت. در بخش فنی این خودرو مجهز به پیشرانه ی 8. 1 لیتری بود که قدرتی برابر با 132 اسب بخار را در اختیار راننده قرار می داد.

در تریم های بالاتر قدرت موتور کرولا به 140 اسب بخار افزایش پیدا کرد. این خودرو به گیربکس 4 سرعته اتوماتیک و یا 5 سرعته دستی مجهز شده بود.

تویوتا کرولا نسل دوازدهم (E210)

آخرین نسل تویوتا کرولا در سال 2018 با چهره ای متفاوت، امکانات بیشتر و کیفیت بهتر رونمایی شد. علاوه بر موتورهای ۱.۶ و ۱.۸ لیتری یک موتور 2 لیتری جدید با ۱۶۹ اسب بخار نیرو در این خودرو تعبیه شده است. این نیرو توسط گیربکس CVT به محور جلو منتقل شده که شتاب بهتری را در پی دارد.

تعمیر تویوتا

مجموعه تویوتا 021 با استفاده از متخصصین با تجربه و قطعات باکیفیت به صورت شبانه روزی در تهران آماده خدمات رسانی به شما هم میهنان می باشند. تعمیرکاران تویوتا 021 با استفاده از دانش فنی بالای خود اقدام به تعمیر و سرویس دهی انواع خودروهای خارجی مانند تویوتا، لکسوس و هیوندای می کند.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822