منوی دسته بندی

ECU در خودرو چه وظیفه ای دارد؟1401

ECU در خودرو چه وظیفه ای دارد؟

وظیفه ECU در خودرو چیست؟ با گذشت ده ها متوجه تغییرات و پیشرفت هایی در صنعت ها شده ایم، صنعت خودرو سازی نیز از این قائده مستنثنا نبوده و ما امروزه شاهد پیشرفت انواع پردازنده ها و…. شده ایم. افزایش استفاده کردن از این اجزاها باعث کاهش آلایندگی، کم شدن سیم کشی های داخلی خودرو و… شده است. لازم به ذکر است که کم شدن و استفاده از این اجزا نیز بر روی هزینه آن موثر بوده.

به طوری که با حذف خیلی از قطعات و جایگزین شدن آن به قطعات ساده تر هزینه ها نیز کاهش یافته.

ای‌سی‌یو (ECU) یا مرکز کامپیوتری خودرو از اصلی ترین اجزای ماشین بوده که با پیشرفت تکنولوژی ها شاهد آن هستیم.

ECU در خودرو چه وظیفه ای دارد؟

کامپیوتر ماشین یا ECU در خودرو چیست و چه وظایفی دارد؟

چرا این قطعه به خودرو اضافه شده است؟ دلیل اضافه شدن این قطعه به خودرو، قانون سختگیرانه محیط زیستی و کاهش آلایندگی ها بوده. این قانون جدید باعث شد که خوردو سازان به دنبال راهی برای کاهش مصرف سوخت موتور ها باشند. ای سی یو با تنظیم دقیق ترکیب سوخت و هوا، باعث ارتقا دادن کارایی کاتالیست شده و باعث کاهش آلایندگی خروجی از اگزوز شد.

البته چیزی که امروز وجود دارد و ما آن را به عنوان واحد کنترل اکترونیک می شناسیم، در واقع یک کامپیوتر قدرتمند بوده که تمامی اطلاعات لازم را از حس گر ها و کنترلر ها گرفته و بعد از بررسی این اطلاعات، دستور های لازم را به عملگر هر بخش ارسال می کند. پس در یک جمله می توانیم بگوییم که ECU مغز متفکر خودرو بوده و کنترل تمامی پردازنده ها و کنترلر های خودرو را در دست دارد. به این معنی که ECU عوامل تنظیمی و کنترلی در خودرو را مدیریت می کند.

 به همین دلیل می توان وظایف ای سی یو را در موارد ذیل خلاصه کرد.

  • کنترل مصرف سوخت خودرو با تنظیم کردن عملکرد انژکتور و پمپ هوا
  • تنظیم کردن عملکرد برخی عملگر ها در مواقع حساس مانند ایربگ ها در مواقعی که تصادف رخ می دهد.
  • کاهش آلایندگی خودرو به کمک کنترل کردن مصرف سوخت
  • تامین کردن امنیت خودرو
  • نشان دادن عیب های خودرو با روشن کردن چراغ های چک خودرو
  • کنترل کردن شتاب خودرو

تمامی اطلاعات مربوط به نقص های فنی خودرو نیز در کامیپوتر ثبت می شود. کشف تمامی این نواقص خودرو ها تنها با نصب کردن یک ای سی یو امکان پذیر بوده. در خودرو های امروزی از تعداد زیادی ای سی یو به کار رفته که هر کدام وظیفه ای را بر عهده دارند.

مثال : ای سی یو مربوط به سیستم تهویه یا سیستم تعلیق خوردو. اما اصلی ترین مرکز ECU نظارت بر عملکرد تمامی این قطعه ها دارد و قوی ترین کامپیوتر خودرو بوده.

همچنین اطلاعات مربوط به نواقص فنی بخش‌های مختلف خودرو در ECU (کامپیوتر ماشین) ثبت خواهد شد و کشف این اطلاعات و در پی آن مشکلات ایجاد شده. با اتصال دادن یک کامپیوتر به ای سی یو می توان به زبان انسانی آن را برگرداند. این عمل در واقع همان دیاگ زدن معروف است. نکته مهم دیگر این است که در خودروهای امروزی تعداد زیادی ECU به کار می‌رود که هریک نظارت، تنظیم و کنترل بخش‌های مشخصی را بر عهده دارند. اما در نهایت ECU مرکزی که وظیفه کنترل و نظارت بر اعمال موتور و گیربکس را بر عهده دارد مهمترین کامپیوتر خودرو و قوی‌ترین آن‌ها است.

با خراب شدن این قطعه می توانید با امداد لکسوس تماس بگیرید (اگر خودرو شما تویوتا و لکسوس بود). کارشناسان مجرب ما به شما کمک خواهند کرد.

اجزای ECU  خودرو

این قطعه بر خلاف نامش زیاد بزرگ نیست ولی مانند دیگر تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری با توجه به جثه ریزی که دارد توانایی های زیادی را به همراه دارد.

اما به طور کلی برای سیستم کامپیوتر می توان چند بخش مجزا تعریف کرد. که عبارت اند از :

خروجی های دیجیتال:

این قطعه را در خودرو های امروزی به کار برده اند، وظیفه کنترل سیستم جرقه زنی، باز و بسته کردن سوپاپ تزریق سوخت  را برعهده دارد. این خروجی بخشی از دستور و اوامر ای سی یو را صادر می کند.

مبدل آنالوگ به دیجیتال :

خروجی سنسور های مختلف خودرو را پردازش می کند و از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل می کند. زیرا ای سی یو تنها می تواند اعداد دیجیتالی را به بیت تبدیل می کند.

مبدل دیجیتالی به آنالوگ

برخی سنسور ها و کنترلر ها پیام ها آنالوگ را به مرکز کامپیوتر ارسال می کند، بسیاری از عملگر ها نیز  قادر هستند این پیام ها را بخوانند. این مبدل ها دستورات دیجیتالی را به آنالوگ تبدیل می کنند.

حتما بخوانید: چراغ دی لایت خودرو چیست؟

چیپ های ارتباطی :

تراشه های ارتباطی یک واسطی بوده بین ورودی ها و خروجی ها که ارتباط بین قسمت های مختلف مرکز کامپیوتر را سریع تر همچنین قوی تر می کنند. وظیفه دیگر این چیپ ها نقش یک حافظه فعال را بازی می کنند و مشکلات خودرو را در خود نگه داری می کنند تا در زمان دیاگ زدن قابل بازخوانی باشند.

فرم دنده سیگنال:

به این قطعه کاندیشنر سیگنال نیز می نامند، سیگنال های ارسالی را در فرم های قابل خواندن تعیرف می کند. چرا که فقط آنالوگ و یا دیجیتال بودن این پیام ها مهم نیست بلکه سطح آن باید قابل پردازش باشد.

انواع حافظه ای سی یو

کامپیوتر ها برای انجام دادن وظیفه خود باید یک حافظه ای را داشته باشند که اطلاعات دریافتی را در آن نگه داری کنند. چرا که برای بررسی این اطلاعات به همه آن ها در کنار یکدیگر نیاز دارند. ای سی یو دارای دو حافظه است:

حافظه موقت:

این بخش برای پردازش چرخ دنده گیربکس و فعالیت موتور می باشد. همچنین از آن برای محاسبات و تنظیمات لحظه ای در خودرو استفاده می شود. مساله مهمی که در این حافظه وجود دارد پاک کشدن آن بوده به طوری که با قطع شدن برق باتری خودرو  تمامی اطلاعات درونی آن پاک می شود. البته این اطلاعات قابل برگشت بوده.

عواملی که باعث پاک شدن این حافظ می شوند اعم از :

  • جدا کردن کابل باتری ها
  • سوکت ای سی یو جدا شود
  • جدا شدن سوکت رله

تمامی این جدا سازی باید بیش تر از 15 ثانیه باشد تا حافظه موقت پاک شود.

علتی که نشان دهند جدا شدن کابل ها می باشد ؟

ریپ زدن خودرو یکی از این عوامل بوده و برای رفع مشکل نیاز به بازیابی حافظه است.

اگر این مورد را در خودرو خود مشاهده کردید می توانید به تعمیر لکسوس مراجعه کنید و خودرو خود را به دستان متخصص و ماهر 021 بسپارید.

حافظه دائمی

این حافظه مثل سیستم عامل کامیپوتر بوده یعنی با قطع برق آسیبی نمی بیند اما در صورت ایجاد هر نقصی و مشکلی اطلاعات آن قابل بازگشت نبوده. این حافظه برای پردازش اطلاعات و سیگنال های سنسور مختلف استفاده می شود.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822