منوی دسته بندی

کارایی کیلومترشمار چیست و چگونه متوجه شویم که دستکاری شده است؟

کیلومتر شمار چیست

کیلومترشمار چیست، به اسم اودومتر، شناخته می شود. مسافت طی شده خودرو را نشان و کیلومتر می کند. در گذشته که فناوری های خودرو پیشرفته نشده بود، کیلومتر کاملا مکانیکی بود.

امروزه تمام خودروها که تابحال تولید شده است. کیلومتر ها دیجیتالی هستندو اما کلمه اودومتر یک کلمه ی یونانی است که به معنی (( اندازه گرفتن را )) است.

کیلومتر های دیجیتالی از دو بخشه مدار الکتریکی و سنسور تشکیل شده است.  الگوریتم های کیلومتر، از زمان گذشته تاکنون به میزان قطر لاستیک ها بستگی دارند. اگر نصب رینگ و لاستیک ها غیر استادار و درست انجام نشده باشد، باعث می شود در چرخش لاستیک ها تعداد آن ها اشتباه شده و مسافت را غیر واقعی، ثبت می کند. برای همین نصب رینگ و تایر بسیار اهمیت دارد.

کیلومترشمارهای تقلبی

بعضی از افراد برای اینکه بتوانند بهتر خودروی خود را به فروش برساند. کیلومتر ماشین خود را دستکار می کنند. برای پنهان کردن مسافت واقعی خودروی خود از دستگاهی به نام (( دستکاری کیلومتر شمار)) استفاده می کنند. این کار بسیار خطر ناک است. به دلیل اینکه خودور های فرسوده و کارد را به نام خودروی کم کار کرده به فروش می رسانند علاوه بر ضرر مالی، جان سرنشینان خودرو را به خطر می اندازد.

میتوانید با کمک از  تعمیر لکسوس متوجه شوید. که ایا اعداد کیلومترشمار خودروی انتخاب شده واقعی است یا خیر.

 

تشخیص دادن دستکاری کیلومتر شمار خودرو

بعضی از دلالان خودرو برای در اوردن پول بیشتر، کیلومترشمار خودرو را دستکاری می کنند. وسیله ی نقلیه ای که دست کاری می شود و شما خریداری می کنید زودتر از آن که شما فکر می کنید خودرو نیاز به تعمیر دارد.

به دلیل اینکه مهم ترین از اجزاهای خودرو نیاز به تعمیر دارند. مانند: سیستم ترمز خودرو درچار فرسودگی و سایش شده است. در این مقاله متوجه، دستکاری و جلوگیری از کلاهبرداری های رایج آشنا می شوید پس با ما همراه باشید.

حتما مطالعه فرمایید: تشخیص دادن  خودروی چی؟

دستکاری کیلومتر

دقیق خودروی خود را برسی نمایید

وسیله نقلیه خودر را با دقت بررسی فرمایید. شما می توانید با توجه به اعداد درج بوی لاستیک ها، تاریخ تولید آن ها را متوجه شوید. مرحله ی بعد این است که قطعاتی که تعویض شده است. با کیلومتر خودرو هم خونی دارد. ممکن است تمتم قطعات مهم خودرو تعویض شده باشد و مسافت کیلومتر خودور پایین باشد.

بهترین کار این است به قطاعاتی مانند: شلنگ،بست ها، باتری، فن یا تهویه هوا توجه بیشتری داشته باشین. به فضاهای داخلی خودرو مخصوصا سمت راننده را چک فرمایید که خط و خش های عمیقی وجود دارد یا خبر.

درو و اطراف داشبورد خودروی خود را چک بفرمایید که علائمی مانند خراش، پیچ های گشاد و مفقود شده باشید. اگر کیلومتر شمار خودروی شما از نوع مکانیکی باشد تمام اعداد باید رند باشند مثل:1000

ولی 999 نمی شود.

خودروی مورد نظر خود را تست کنید

ماشین مورد نظر را هنگامی که می خوتهید خریداری کنید، تست کنید و کاملا تین تست ضروری است. فرمان، سیستم تعلیق، ترمزها، شتاب گیری و توازن ماشین را بررسی نمایید. سیستم گرمایشی و سرمایشی خودرو را در هنگام رانندگی در شهر یا اتوبان ها بررسی نمایید.

وقتی که خودروی خود را تست می کنید به عددهای سرعت سنج را نگاه کنید و از درس بودن اطمینان حاصل فرمایید. اعداد های کیلومتر نشان می دهد را یاداشت فرمایید فکر نکینید که کیلومتر نشان دیجیتالی است امکان اشتباه وجود ندارد.

از یک کارشناس خودرو کمک بخواید

 از مکانیک های بسیار ماهر برای تست رانندگی اجزای ماشین مشورت بگیرید. از کارشناسان یا مکانیک ها درخواست کنید که چرخ های خودرو را در بیاورند و سیستمو ترمز را از قمست های سایید شده بازرسی کنند .

اسناد های ماشین را بررسی نمایید

راهنما و دفترچه ای نگهداری خودرو را بررسی کنید. صفحات گمشده دفترچه های راهنما، و علامت های دستکاری را بررسی کنید. بعضی وقت ها این مشکلات به وجود می آید که صاحبان قبلی خودرو، اطلا عات درباره کیلومتر خودرو را از بین برده باشند.

تاریخ سرویس ماشین را بررسی فرمایید.

ساده ترین راه برای بررسی کیلومتر شمار ماشین خودرو را سرویس و سوابق تعمیر است. اگر ماشین را برای سرویس و تعمیرات بردخ=ه باشند تمام اتفاقات برای خودرو ثبت شده است. با مراجعه به اطلاعات سرویس ماشین، تاریخ های تعمیرات انجام شده یا قطعات تعویضی داخلی را چک کنید .

اما ممکن است اطلاعات سرویس خودرو را پیدا نکنید. دنبال برچسب های سرویس زیر کاپوت راچک کنید. شاید مسافت های طی شده را از کیلومتر شمار مشخص کنند.

زود تصمیم نگیرید

کیلومتر شمار دیجیتالی خراب شده را تعویض می کنند. و کیلومترهای جدید رانصب می کنند. و دوباره اعدادها از صفر شروع می شوند. باید اعداد کیلومترشمار قدیمی را با کیلومتر جدید تنظیم کنید. اگر ر دور و بر فرمان خودروی شما جای ساییدگی و خراش باشد . از فروشنده برای تعویض کیلومترشمار سوال فرمایید. شاید برای این کار دلیل داشته باشند. به یاد داشته باشید تقلب و کلاهبرداری کیلومتر شمار دلیل باز کردن پنل فمان نیست.

زمانی که کیلومتر شمار دستکاری شده باشد، باید چیکار کرد

زمانی که مطمئن شده اید کیلومترشمار دستکاری شده است و مدرک مطمئن داشته باشید. می توانید کارهای قانونی را انجام بدهد. می توانید به یک وکیل مراجعه فرمایید و برعلیه فروشنده شکایت کنید. و می توانید از سرویس کارشناسی خودرو کمک بگیرید.

فرسودگی و سایدگی بیش از حد خودرو

حتما قبل از خرید خودروی انتخاب شده از یک مکانیک کمک بخواهید که از نظر ساییدگی بررسی کنند،

یک مکانیک خوب می تواند متوجه شودن که کدوم از قطعات خودرو قدیمی است.

بعضی از کیلومتر های خودور اصلی در کامپیوتر مرکزی ثبت شده است. مکانیک ها از دستگاه دیاگ، کیلومتر خودرو را بررسی می کنند و می توانند متوجه شوند که کدام دستگاه ماشین قدیمی است.

زمانی که قصد ماشین خریدن دارید حتما آج لاسیک خودرو را بررسی فرمایید. کیلومترشمار100نشان می دهد ماشین باید لاستیک های خودرو اصل باشند. حتما باید آج لاستیک را بادقت اندازه گیری فرمایید.

وقتی که مایل بودیدخودروی دست دوم خریداری فرمایید مطمئن شوید دلال خودرو نباشد و واقعا مصرف کننده باشد.

اگر یک کارشناس معتبر و ماهر برای خرید خودرو مدنظر دارید بهتر است از مکانیک و کارشناس امداد تویوتا کمک بگیرید.

خودور فرسوده
ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822