منوی دسته بندی

معایب توربو شارژ خودرو چیست؟

توربو شارژ خودرو

توربو شارژ خودرو، یکی از پیشرفته ترین و پرطرفدار ترین که در سال های اخیر بسیار پرطرفدار بوده است. ولی این نوع سیستم،  نمی تواند همزمان کارهایی مثل کم مصرف و قدرتمند بودن خودرو را پشتی بانی کند. و این موضوع یکی از معایب های توربو شارژ خودرو است.

توربو شارژ را یک مهندس آلمانی به نام گوتلیب دایملر ایده ای را برای تقویت کردن موتورهای احتراقی داد. در سال 1885ایده به ذهن گوتلیب دایمره رسید. وی به این نتیجه رسیده بود که یک ساختار مکانیکی برای خودرو طراحی کند. هوای فشرده را به داخل سیلندر ماشین تزریق کند.

توربو شارژ خودور
تروبو شارژ خودرو

بعد از گذشت چند سال، مهندسی به نام آلفرد بوچی، مکانیم سوئیسی در سال 1900 میلادی سیستمی به نام توربو شارژ اختراع کرد. این وسیله ایده شد، از یک منیفولد حلزون مانند تشکیل شده که داخل آن توریین قرار دارد وبا اتصال شدن به خروجی اگزوز خودور با استفاده از گاز توریین چرخانده می شود و عملکرد یک کمپرسور دارد. و هوای تراکم شده ورودی را به سیلندر افزایش می دهد.

توربو شارژ در فارسی بسیار چرخوران بوده است. هدف طراحی این دستگاه برای این بوده که موتورهای سبک تر و با حجم کمتر در عین حال راندمان بالاتر و کاملا قدرتمند تر باشد.

شما در نظر داشته باشید که خودروی در حال حرکت با دنده ی چهار در جادهی مسطح باسرعت حدودی 70 کیلومتر در ساعت هست. در موتور در این شرایط حدور 2000درو رد دقیقه بوده است . در این نوع وضع میل لنگ خودور در هر ثانیه 34درو می چرخد.

سرعت چرخیدن سوپاپ نصف سرعت چرخش میل لنگ است زیرا سوپاپ در هر ثانیه 17 بار بسته و باز می شود. زمانی که هوا به مقدار مناسب وارد سیلندر خودرو شود. به دلیل این است که هوا، در اثر پایین رفتن پیستون در سیلندر وارد می شود و راندمان موتور بسیار مناسب است.

در صورتی که راننده خودرو قصد افزایش سرعت ماشین را داشته باشد. باید به پدال گاز فشار وارد کند، و همچنان درو موتور در حدود 4500 در دقیقه افزایش می یابد و میل لنگ 75 درو در ثانیه می چرخد. و در این حال سوپاپ هوا 38 بار در ثانیه بسته و باز می شود. زمانی که سرعت سوپاپ هوا بسیار بالا می رود که به هوا به مقدار اندازه ی کافی و مقدرا مورد نیاز وارد سیلندر می شود و این موضوع باعث کارائی موتور می شود.

بهتر است بگوییم که با پایین اومدن فشار سوخت و افزایش زمان پاشش سوخت، بیشترین سوخت وارد سیلندر می شود. اما پایین آمدن میزان هوای وارد شده به داخل سیلندر بسیار سخت و دشوار است.

اگر پای خودرو را روی پدال گاز فشار داده اید و سرعت خودرو هیچ تغییری نکرد و سرعت بالا نرفت، احتمال این است که سوپاپ یا میل لنگ ماشین به مشکل خورده است برای رفع این مشکل می توانید به تعمیر تویوتا مراجعه فرمایید.

توربو شارژ خودرو چه کاری انجام می دهد.

توربو شارژ خودرو علاوه بر اینکه در اثر خلاء به سیلندر راه پیدا می کند. و سیتم توربو شارژ داخل سیلندر تزریق می گردد. و با اعداد نشان داده می شود. و این کار لازم است در دورهای بالا انجام شود و به عبارت دیگر در دوره های پایین گرفته نمی شود و فقط در دوره های بالا مورد استفاده قرار گرفته می شود.

برای کم کردن هوای به داخل سیلندر، انرژی بالایی مورد مصرف قرار می گیرد. به دلیل اینکه قوانین فیزیکی متراکم نبوده است و یک گاز کار کاملا سختی است و انرژی بالایی،گشتاور و انرژی انجام کار می خواهد این کار موتور را صرف عملیات تراکم هوا و هدایت کردن داخل سیلندر است.

  طراحی سیستم توربو شارژ برای این بوده است که انرژی های نهفته در گاز های خروجی اگزوز استفاده شده است و به طور دیگر توربو شارژ انرژی گرمایی خروجی موتور استفاده می گردد و از اگزوز خارج می شود و تلف می گردد.

یک پره در مسیر گازهای اگزوز قرار گرفته شده است. و جریان خروج اگزوز، انرژی بسیار شدید دارد که این پره را می چرخاند.

اگزوز خودرو

این پره را توریین نام گذاری کرده اند، که شفت متصل شده به این پره با پره ی دیگری متصل است که در هوای ورودی به داخل موتور قرار می گیرد. به این نوع پره هم کمپرسور می گویند. در دوره های پایین انرژی موجود گاز های خروجی وبه سرعت گازها سوخته شده است و در اثر احتراق زیاد نیستند ولی در این حال توربین را می چرخاند. و این چرخش توسط شفت متصل شده و به کمپرسور منتقل می شود. ولی سرعت آن جوری نیست که تغییری در روند ورود هوا به سیلندر ایفا کند.

معایب های توربو شارژ

  • مهندسی بسیار سخت و پیچدگی موتور
  • هزینه های بالا نگهداری و تعمیر
  • به تعویض های دوره ای حساس هستند
  • پایین آمدن عمر قطعات به دلیل بالا رفتن دما
  • تاخیر در شروع کار توربو

توجه به نکات رانندگی با موتور مجهز توربو شارژ

رانندگی کردن با خودوری توربو شارژ، باید نکاتی را رعایت فرمایید: سیستم توربو نباید با مشکل مواجه شود، یکی از نکات مهم این است زمانی خودرو را روشن می کنید به هیچ عنوان نباید پدال گاز را به سرعت فشار دهید و باید مدت کوتاهی صبر پیشه کنید تا روغن موتور کاملا گرم شود تا بتواند عملیات روغن کاری را در قسمت های مختلف همچنین سیستم توربو شارژ به درستی انجام شود .

زمانی که راننده خودور با روشن شدن خودور سریع شروع به حرکت کند و سرعت آن بالا باشد. باعث می شود عملکرد توربو شارژ با بهترین کفیت انجام نگردد و موجب آسیب دیدن سیستم شود و هزینه ی بالایی روی دست شما بگذارد.

یک نکته دیگری باید توجه کرد این است که زمانی که می خواهید موتور خودرو را خاموش فرماید و مخصوصا زمانی که مسیر بالایی را با دور موتور بالا طی کرده اید. و زمانی که به مکان مورد نظر رسیده اید.

 نباید خودرو را به صورت سریع خاموش فرمایید. در این حالت قطعا ویسکوزیته و گرانروی موتور کاهش می یابد و کیفیت روغن بسیار پایین می آید. باید حتما رانندگان چند دقیقه را صبر کنند و دمای موتور و دمای روغن موتور پایین بی آید و عملیات خنک کاری و روانکاری شفت توربو شارژ به درستی روند خودر را انجام گردد و بعد راننده موتور خود را خاموش فرماید.

اکثریت راننده ها عادت دارند که خودور را می خواهند خاموش کنند چندین بار پدال گاز را فشاردهند و موتور را هرچه سریع تر خاموش فرمایند. این کار اصلا در روند توربو شار درست نیست و باعث آسیب دیدن شفت آنرا می شود.

اگر موتور خودروی شما عمر مفید خود را از دست داده است بهتر است به امدادلکسوس مراجعه فرمایید.

پدال گاز
ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822