منوی دسته بندی

دلیل یاتاقان ماشین چیست و فرق بلبرینگ چیست؟

دلیل یاتاقان زدن ماشین

دلیل یاتاقان ماشین، یکی از موضوعاتی که از قطعه یاتاقان برای ماشین استفاده می کنند. جلوگیری می کند از برخورد بین قطعات است و این قظعه بسیار محکم است. می توان بگوییم که بلبرینگ هم یکی دیگر از جزء خانواده یاتاقان ها محسوب می شود. ساختار بلبرنگ ها از کاسه نمد فلزی، رنگ های داخلی و جارجی، سماچه و قفسه ساخته شده است و از برخورد بین قطعه ها جلوگیری می کند.

یاتاقان ها انواع و اقسام های گوناگونی دارد و برخورد و قدرت تحمل وزن های مختلفی دارند. در صنعت های خودرو سازی یاتاقان ها و از صنایع های مختلفی استفاده می کنند. این نوع قطعه کارایی زیادی دارد و نقش اصلی در سلامت مختلف خودرو دارد.

وقتی که یاتاقان بیش از اندازه خود گرم شود نمی تواند برخورد بین قطعه های موتور جلوگیری فرماید و اگر این نوع اتفاق نیوفتد و می تواند به موتور ماشین آسیب جدی وارد فرمایید.

1.با بالا رفتن دمای موتور خودرو

زمانی که دمای موتور خودرو بالا می رود، دلیل آن می تواند بی آب بودن و به خوبی کار نکردن باشدطوری که فن بالا برود. وقتی که قطعه یاتاقان، دمای آن بسیار بالا برود به خوبی کار نمی کند و این موضوع باعث یاتاقان زدن موتور ماشین می شود.

دلیل یاتاقان زدن ماشین
دمای بالا خودرو

.فرسوده شدن قطعه های خودرو

زمانی که یاتاقان موتور، دلیل عمر بالای یاتاقان می باشد. وقتی که این قطعه  شکسته می شود یا خراب می شود وظیفه ی خود را نمی تواند به بهترین نحوه ممکن انجام دهد و باعث می شود کار کرد های موتور خودرو را اختلال بی اندازد.

یاتاقان زدن ماشین
فرسوده شدن قطعه یاتاقان

3.از بین رفتن پمپ روغن خودور

زمانی که پمپ روغن خراب باشد. اجازه نمی دهد که روغن کاری ها به قطعه های خودرو به درستی وارد شود و کار خود رابه خوبی انجام ندهد. ممکن است شما بیشترین زمان ها روغن خودروی خود را تعویض فرمایید و بهترین روغن ها باکیفیت های عالی برای خودروی خود خریداری تهیه فرمایید. اما پمپ روغن خودور به خوبی کار نکند.

پمپ روغن موتور

اگر پمپ روغن خودروی شما خراب شده است و اجازه نمی دهد روغن به بهترین نحوه به قطعه ها برسد خودروی خود را به تعمیر تویوتا بسپارید.

4. قوانین های رانندگی را به خوبی انجام نمی دهید؟

وقتی که رانندگی می کنید باید مراقب باشید که با دور موتور بالا ماشین را نرونید. زمانی پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید و هیجانی ماشین را می رونید باعث می شود که فشار به موتور خودرو وارد می شود. و به هریک از قطعات موتور فشار وارد می شود و باید تحمل زیادی را داشته باشند. بالا رفتن دور موتور خودرو در زمان های متفاوت بسیار به قطعه ها آسیب وارد می شود و موجی از بین رفتن آن ها می شود.

یاتاقان زدن به چه معناست؟

یاتاقان ها مانند بالشتک هایی هستند که باعث می شوند میل لنگ ها را روی تنه موتور نگه داری می کنند. و محل اتصال شدن دسته های شاتون روی میل لنگ ها که روی آن ها تکیه می دهند.

یکی از مهم ترین بخش گردش موتور ماشین، وجود یاتاقان است. و دلیل وجود آن ها باعث می شود که ساییده شدن مابین فلز ها حدف گردد.

و هرموضوعی باعث اختلال افتادن بین مکانیزم ها شود موجب از بین رفتن لایه روغن oil film و تماس فلزات با فلزها می شود که در برخورد آن ها را به اسم یاتاقان زدن نام گذاری می فرمایند.

نکته: زمانی که متوجه شدید خودروی شما یاتاقان زده است بهترین کار این است که موتور خودرو را هرچه سریع تر خاموش فرمایید و اگر این کار را انجام ندهید باعث می شود که میل لنگ خودرو کج می شود.

استفاده کردن از روغن های نامرغوب؟

وقتی از روغن های نامرغوب یا همان فیک استفاده می کنیم. زمانی که وقت تعویض روغن می شود و ما آن را سر وقت خود انجام  نمی دهیم باعث می شود. روغن حالت لجن بگیرد و اگر این نوع حالت کاملا پیدار بماند. قطعات ماشین وقتی جرم می گیرند باعث می شوند راه های مجاری وارد شدن روغن گرفته می شود.

و از رسیدن روغن به قطعات دیگر جلوگیری می کند و موجب اختلال در خودرو می شود و این موضوع باعث کم شدن روغن در پمپ روغن می شود و موجب یاتاقان زدن خودرو می شود.

یاتاقان چه صدایی دارد؟

همانطور که معلوم است در دور هایی پایین هیچ نوع صدایی به گوش نمی رسد. و بالا رفتم دور موتور بالا می رود صدای یاتاقان کاملا مشخص و به گوش می رسد. نوعی صدا جوری است که انگار دو تا فلز به یک دیگر ضربه می خورند.

وقتی که ماشین ما شاتون یا یاتاقان بزند. حتما باید قطعه ی میل لنگ را برای تراشکاری به تعمیر لکسوس ببرید و از درست شدن قطعه خودرو خود خاطر جمع باشد.

و خرابی هایی که روی قطعه ها به جود آمده به صورت استاندارد معلوم شده یاتاقان یا میل لنگ را می تراشند. اما بعضی از قطعات اصل میل لنگ خودرو تراشیده نمی شود و یا قبلا تراشیده شده است وبه اصطلاح می توان گفت اندازه آن به 60 رسیده است. یا انقدر صدمه به آن وارد شئه است ه قابل تراشیدن نیست.

چه زمانی وقت تعویض کردن یاتاقان خودور است؟

هر نوع ساییدگی یا خراب شدن قطعه یاتاقان، لازم به ذکر است که باید قطعه را تعویض فرمایید. بعد از گذشت 10 سال یا مسافت بالای 100 هزار کیلومتر باید حتما قطعه را به صورت کاملا اساسی تعویض کنید.

چه جوری باید از یاتاقان زدن ماشین جلوگیری کنید؟

بهترین زمان ممکن برای جلوچیری از یاتاقان زدن ماشین، دوره هایی خودرو را جدی بگیریئ و حتما آن ها را بررسی فرمایید. در زمان هایی برای ماشین شما مشخص شده ماشین را به تمیرگاه مطمئن نشان دهید و مشکلات و ایراد های خودرو را متوجه شودن تا از پیش آمدن مشکلات جدی جلوگیری فرمایند. برای بهتر تعمیر شدن خودوری خود می توانید به امداد لکسوس اعتماد فرمایید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822