منوی دسته بندی

طرز کار بوق خودرو + نکات خرید

طرز کار بوق خودرو + نکات خرید

بوق خودرو شاید در نگاه اول چندان مهم به نظر ترسد، اما یکی از عوامل بسیار مهم در جلوگیری از تصادفات و آسیب های رانندگی است. رانندگان با استفاده از این وسیله حضور خود را به بقیه می فهمانند. اما گاهی ممکن است برای این بوق مشکلاتی پیش بیاید. برای حل کردن این مشکل که نقشی اساسی در امداد تویوتا و امداد لکسوس دارد، بایستی با شیوه ی کار کردن آن آشنا شوید. سپس به برخی از مشکلات رایج استفاده از این وسیله می پردازیم.

فناوری به کار رفته در بوق خودرو

سادگی فناوری به کار رفته در بوق خودرو، موجب شده است که طی گذشت مدت های طولانی ساختار خود را حفظ کرده باشد. در برخی خودروها مدار بوق با سوئیچ ها به کار می افتد، در برخی دیگر یک بوق مجزا وجود دارد و برخی دیگر از هر دو نوع بهره می برند. این ابزار آگاه کننده، بیشتر با دکمه ی اطراف فرمان و در اتصال به مدار فیوز و یا رله کار می کند. برای متصل کردن باتری و مدار بوق خودرو، از رله استفاده می شود.

وقتی کسی بوق خودرو را فشار می دهد، انرژی الکتریکی از باتری به مدار منتقل می شود و صدایی ایجاد می شود. ناکارآمدی هر یک از قطعات بوق، می تواند سبب شود به تعمیر تویوتای خود، روی بیاورید.

بوق خودرو از چه چیز ساخته شده است؟

خودروهای فعلی موجود در بازار، ارتعاشی هستند و از قسمت های زیر تشکیل شده اند:

 • دیافراگم یا صفحه ارتعاش گر
 • آرمیچر ( میله ای که سبب ارتعاش دیافراگم و تنظیم پیچ و مهره ی آن شده است.)
 • سیم پیچ و قرقره ی مولد مغناطیس
 • خازن مرتبط و پلاتین های مثبت و منفی
 • بلندگو بوق
طرز کار بوق خودرو

طرز کار بوق خودرو

بوق خودرو چگونه کار می کند؟

با فشردن دکمه ی بوق خودرو، جریان برق از باتری به بوق می رسد. حوزه ی مغناطیسی زمانی شکل می گیرد که جریان از سیم پیچی درون بوق رد شود. در نتیجه، آرمیچر جذب می شود و با حرکت دیافراگم به جلو و باز شدن پلاتین بوق زا، مدار قطع می شود. به همین دلیل میله ی ارتعاش دهنده هم به سر جای اول خود باز می گردد.

چند نوع بوق خودرو وجود دارد؟

 1. بوق های الکترو موتوری که در زمانه ی ما کاربردی ندارند.
 2. بوق های مغناطیسی که اکثر خودروها از آن بهره می برند.
 3. خودروهایی مثل آمبولانس ها و ماشین های آتش نشانی از بوق های آژیری بهره می برند.

چطور می توان بوق خودرو را تقویت کرد؟

 1. تعداد بوق ها را زیاد کنید. ( برای داشتن یک صدای هماهنگ، باید بوق ها مدل و برند یکسانی داشته باشند.)
 2. با استفاده از پیچ های موجود در بوق، می توان کیفیت و نوع بوق را تنظیم کرد.

چرا خودرو بوق ممتد دارد؟

برخی مواقع ممکن است بوق خودرو به صورت مداوم سر و صدا ایجاد کند. برای تعمیر تویوتا در چنین شرایطی بایستی کلید و رله ی مربوط به بوق را به طور مجزا بررسی کرد. چون معمولا مشکل از این قسمت ها است.

 1. برای حل این مشکل بوق خودرو، ابتدا با حفظ خونسردی به جای خلوتی بروید تا دیگران از این آلودگی صوتی آزار نبینند.
 2. با پیدا کردن جعبه فیوز برق، رله را از آن جدا کنید. ( رله خود یک فیوز است) در صورت نیافتن رله، فیوز اصلی و یا اتصال باتری را به طور کلی قطع نمایید تا با قطع شدن صدا، به تعمیر تویوتا ادامه دهید.

 • با استفاده از یک اهم متر و یا مولتی متر، بایستی اتصالات را بررسی کنید. به دلیل شباهت فیوزهای روی جعبه فیوز، می توانید یکی از رله ها را به طور موقت جدا کرده و در جای رله ی بوق بگذارید.
 • در صورتی که صدای مداوم قطع شد، مشکل از فیوز بوده است. قطعه ی جا زده شده به جای رله ی بوق را در آورید و سر جای خود بگذارید. سپس یک فیوز جدید بخرید و نصب کنید تا تعمیر تویوتا صورت بگیرد.
 • در صورتی که صدا قطع نشد، باید متوجه شوید کدام دو سیم فیوز به کلید بوق خودرو اتصال یافته است. این کار با استفاده از اهم متر صورت می گیرد. اگر با فشردن کلید، اعداد روی اهم متر تغییر کرد، پس کلید سالم است.

نکات خرید بوق مناسب

 • متناسب بودن بوق با خودرو: برای این کار کافی است در زمان خرید بوق، برند خودروی خود را به فروشنده بگویید. چون برخی بوق ها روی هر خودرویی کارایی ندارند.
 • فرکانس صدای بوق: فرکانس صدای بوق که با واحد دسی بل تعیین می شود، بایستی در محدوده ی شنوایی انسان ها باشد. برای جلوگیری از تعمیر تویوتا، حتما به این مورد دقت کنید.
 • ولتاژ مصرفی خودرو: اگر بوق خودروی شما با باتری 12 ولتی خودرو هماهنگ باشد، می توانید بدون نیاز به وسایل جانبی، بوق را به خودروی خود نصب کنید.
 • قیمت بوق: قیمت بوق، یکی از عوامل تاثیرگذار در خرید آن است. بوق هایی که برای تقویت صدای خود از رله استفاده می کنند و یا دو نوع صدای زیر و بم تولید می کنند، قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع بوق دارند.

قوانین مرتبط به بوق زدن

 • بوق زدن در هنگام بحث با راننده ی دیگر برای نشان دادن عصبانیت، ممنوع است.
 • در مناطق نزدیک به بیمارستان ها و مراکز درمانی، بوق زدن ممنوع است.
 • بوق زدن پشت چراغ قرمز، ممنوع است.
 • در مسیرهای پر ترافیک، بوق زدن ممنوع است.

جمع بندی

بوق یکی از قطعات مربوط به ایمنی خودروها است. چنانچه در استفاده از بوق تویوتای خود به مشکل خوردید می توانید به تعمیر تویوتا در مجموعه ی تویوتا 021 اعتماد کنید.

از اینکه تا انتهای مقاله ی امداد تویوتا با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822