منوی دسته بندی

چطور بفهمیم رله استارت خراب است؟

چطور بفهمیم رله استارت خراب است؟

خودروها از جمله وسایل صنعتی هستند که در زندگی روزمره ی ما نقش مهمی ایفا می کنند و گاهی ممکن است مشکلاتی برای آن ها پیش بیاید. روشن نشدن خودرو و مشکلات مداوم در زمان راه افتادن خودرو از جمله مسائلی است که به علت خرابی رله استارت ایجاد می شوند

در این مقاله، علاوه بر معرفی رله ی استارت، به بیان اهمیت آن در تعمیر لکسوس و تعمیر تویوتا می پردازیم.

رله استارت چیست؟

خودروها از طریق جریان منتقل شده از باتری به استارت روشن می شوند. این انتقال جریان توسط یک وسیله ی الکتریکی به نام رله ی استارت رخ می دهد. اگرچه این وسیله طول عمر و کارایی بالایی دارد، اما هر وسیله ی ساخته ی دست انسان خراب شدنی است. اما برای تعمیر لکسوس در زمان مناسب، باید بدانید این وسیله چه موقع خراب است.

سیستم استارت خودروها چگونه کار می کنند؟

خودروها زمانی روشن می شوند که انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل شود. در این بین، استارت خودرو وظیفه ی به کار انداختن موتور خودرو را به عهده دارد. اگر قصد بیان ساده ی آن را داشته باشیم باید بگوییم استارت بایستی این بدل کردن انرژی را صورت دهد. به این شکل که انرژی الکتریکی از باتری به استارت منتقل می شود و استارت با بدل کردن آن به انرژی مکانیکی، آن را به میل لنگ ها می فرستد. میل لنگ حرکت می کند، چرخه ی احتراقی در خودرو شکل می گیرد و موتور روشن می شود.

البته یک نکته ی مهم باید در نظر گرفته شود: در خودروهای فعلی بازار، زمانی این حرکت رخ می دهد که موتور بتواند حداقل 100 دور در دقیقه بچرخد. چنانچه مقدار واکنش موتور کمتر از این مورد باشد، موتور روشن نمی ماند.

خرابی رله استارت
خرابی رله ی استارت

چگونه به خرابی رله استارت پی ببریم؟

خرابی رله  استارت نشانه هایی دارد که با فهمیدن آن ها می توان سریع تر به تعمیر لکسوس پرداخت. از جمله:

فهمیدن خرابی رله استارت از طریق روشن نشدن خودرو

روشن نشدن خودرو علیرغم استارت زدن، از علامت های اساسی است که می تواند به خرابی رله استارت ختم شود. با چرخاندن کلید و یا دکمه ی استارت، سیگنالی به رله ی استارت فرستاده می شود. چنانچه با چرخاندن کلید یا فشردن دکمه، خودرو همچنان خاموش ماند، احتمال خرابی رله ی استارت وجود دارد. این مسئله می تواند عوامل متعددی مثل اتصال مدار ناکارآمد داشته باشد. برای حل این مسئله و تعمیر لکسوس، بهتر است با تعمیرکاران حرفه ای تویوتا 021 تماس برقرار کنید.

روشن ماندن رله استارت پس از روشن شدن موتور

پس از روشن شدن اتومبیل، بایستی قطعه های روشن کننده را رها کرد. در این حالت، قطعی جریان برق، سبب قطعی برق درون استارت موتور خواهد شد. در صورتی که بعد از احتراق موتور، استارت همچنان به کار کردن ادامه دهد، امکان دارد اصلی ترین اتصال های رله ی استارت در فضایی بسته به هم متصل شده باشند. با رخ دادن این اتفاق، بایستی هر چه سریع تر رسیدگی لازم انجام می شود. در غیر اینصورت، قسمت های مختلف نظیر استارت، مدار، رله و فلایویل آسیب خواهند دید.

علل خرابی رله ی استارت

زمان راه افتادن خودرو مشکلات مداومی وجود داشته باشد

فرستادن نیرو به استارت، پس از هر مرتبه درگیری، در صورت سالم بودن رله استارت رخ می دهد. چنانچه خرابی رله استارت به دلیل عواملی مثل گرمای زیاد و دیگر عوامل رخ دهد، در راه افتادن خودرو مشکلاتی پیش می آید. این مشکل زمانی به وجود می آید که برای روشن کردن خودرو باید چندین مرتبه استارت بزنید. برای تعمیر لکسوس می توانید سیم های خودرو را بررسی کنید. چون احتمال خرابی آن ها وجود دارد.

صدایی کلیک مانند، نشانه ی خرابی رله استارت

ایجاد صدایی شبیه به کلیک هنگام استارت زدن، از مواردی است که زیاد اتفاق می افتد و نشانه ای بر خرابی رله استارت است. کم بودن آمپر در باتری، به دلیل منتقل نشدن توسط رله ی استارت است. در حالت کلی، رله ی استارت همه یا هیچ بخشی از جریان را در خود دارد. در زمانی که این قطعه صدمه ببیند، موقع استارت زدن صدای ضعیفی شنیده می شود. این به معنی از دست رفتن کارایی رله ی استارت است. اگرچه این قسمت کارایی بالایی دارد، اما در صورت خرابی، باید رله ی استارت جدیدی خریداری کرد.

استارت خوردن نامنظم، از دیگر نشانه های خرابی رله استارت

وقتی خودرو به روال عادی خود استارت نمی خورد، امکان دارد دلیل آن خرابی رله استارت باشد. رله ی استارت ناسالم، ممکن است گاهی اوقات کارایی داشته باشد، و در مواقع دیگر خیر! البته خرابی رله ی استارت، به دلیل موقعیت مکانی و بدون حفاظ آن و گرمای شدید و دیگر عوامل، دیر یا زود رخ می دهد. در صورتی که در یک روز، خودروی خودتان را چند بار استارت زدید و فقط در چند بار آن خودرو روشن شد، قطعا رله ی استارت شما آسیب دیده است.

چرا رله ی استارت خراب می شود؟

در مطالب قبلی به علامت های خرابی رله استارت اشاره کردیم، حالا قصد داریم علل خراب شدن رله ی استارت را بررسی کنیم:

  • سیم کشی شل شده باشد.
  • کثیف شدن سیم های اتصال
  • باتری دچار خوردگی شده باشد.
  • در سیستم استارت قطعه های آسیب خورده و یا ناکارآمد وجود داشته باشد.
  • روغن نشت کرده باشد.

جمع بندی

رله ی استارت از جمله مهم ترین بخش های سیستم استارت است که با انتقال جریان به استارت، سبب روشن شدن خودرو می شود. در صورت خرابی رله استارت به دلایل مختلف، ممکن است برای خودرو مشکلاتی نظیر روشن نشدن و یا استارت زدن نامنظم پیش بیاید.

برای حل این مشکلات و تعمیر لکسوس و تعمیر تویوتا می توانید به تعمیرکاران مجموعه ی تویوتا 021 اعتماد کنید.

از اینکه تا انتهای این مقاله ی تعمیر لکسوس با همراه بودید، سپاسگزاریم.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822