منوی دسته بندی

نگه داری کردن از خودرو در زمستان

نحوه نگهداری خودرو در زمستان

نگه داری کردن از خودرو در زمستان نمیدانید در فواصل سرد باید چطوری از خودرو خود مراقبت کنید نگران نباشید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

با تغییر پیدا کردن فصل و آمدن سرما، باید سیستم خودرو شما با آب و هوا هماهنگ باشد تا بتواند بهتر عمل کند و مشکلی برایش به وجود نیاید.

صاحب خودرو باید قبل رسیدن فصل سرما یک نگاهی به قطعات خودرو بیاندازد و این کار نیاز به یک متخصص ندارد فقط کافی بوده که مراقبت های خودرو در فصل زمستان را بدانید تا کم تر دچار دردسر و اذیت شوید.

با کنترل مواردی که زیر گفته شده شما می توانید از خودرو خود در فصل سرما مراقبت کنید.

روغن موتور

از روغن موتور خوب و مناسب یکی از عوامل مهم در کارکرد موتور خودرو می باشد. روغن موتور مانند خون در رگ های خودرو بوده.

گرم کردن آرام خودرو پیش از حرکت

یک باور غلط بین مردم بوده که در روز های سرد بعد از استارت زدن، پیشرانه باید کار کند تا موتور گرم شود. اما این باور اشتباه بوده. باید بعد از استارت زدن به آرامی حرکت کنید و از فشار پدال گاز بپرهیزید. بعد از چند دقیقه حرکت با دنده سنگین می توانید سرعت خود را افزایش دهید. با این روش از اصراف سوخت جلوگیری می کنید. و انتقال دما در بخش های گوناگون بهتر انجام می شود.

نگه داری کردن از خودرو در زمستان
گرم کردن خودرو

مراقبت از سلامت باتری

باتری ماشین یکی از قعاتی بوده که در زمان کاهش دما دچار مشکل می شود. پس به مراقبت زیادی نیاز دارد. در دماهای صفر درجه باتری نیمی از قدرت خود را برای استارت زدن می گذارد. با ضعیف شدن باتری ماشین، استارت زدن در فصل سرما سخت بوده. همچنین باتری خودرو معمولا بین 2 تا 4 سال عمر دارد و اگر از تاریخ آن بگذرد با مشکل روبه روی می شوید.

توجه به سیستم ترمز

ترمز از مهم ترین سیستم خودرو بوده. مشکلات کوچیک شاید در روز های آفتابی نشان ندهد اما در روز های برفی که زمین لغزنده بوده می تواند حادثه ای بد ایجاد کند. درست کار نکردن پدال، دریافت نکردن نیروی ترمز در چرخ ها، این ها از مثال های کار نکردن سیستم ترمز بوده.

توجه به سیستم ترمز

توجه به باد و فشار تایرها

حجم باد تایر در فواصل کم و یا زیاد می شود. برای اینکه باد تایر خودرو شما وضع مناسبی داشته باشد، باید به صورت دوره ای باد آن را تنظیم کنید.

همان طور که می‌دانید، حجم باد داخل تایر با تغییر فصل کم و زیاد می‌شود. برای اینکه باد تایرهای خودروی شما همیشه در وضع مناسبی قرار داشته باشد، باید تنظیم باد خودرو را به صورت دوره‌ای انجام دهید. پس پیش از هر چیز توصیه مهم ما به شما این است که باد تایر خودرو را متناسب با فصل سرما تنظیم کنید. تایرهای خودرو نزدیک به نیم کیلوگرم از هوای فشرده خود را از دست می‌دهد، پس در زمستان باید مرتب آنها را بررسی و در صورت نیاز بادشان را تنظیم کنید. تایرهای کم باد خیلی خطرناک است و ممکن است که شما را با دردسر رو به رو کند؛ به ویژه در هوای سرد یا هنگام بارندگی که خیابان‌ها و جاده‌ها لغزنده است، کارآیی ترمزهای شما را کاهش می‌دهد و کنترل خودرو را سخت‌تر می‌کند. همچنین اگر تایرهای خودروی شما کم باد باشد، سوخت بیشتری مصرف می‌کند. تایرها نقشی مهم در کنترل خودرو دارد؛ پس نیازمند بررسی پی در پی است.

استفاده از ضد یخ

یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی که به عنوان دارندگان خودرو باید با آغاز فصل زمستان انجام بدهید، این است که از ضد یخ برای رادیاتور خودرو استفاده کنید. همچنین برای بالابردن کارایی آن، بهتر است هر دو سال یک بار مایع موجود در رادیاتور را کاملاً تعویض کنید. بنابراین اگر مدت زیادی است که از محتویات رادیاتور خودروی خود بی‌خبرید، بهتر است همین حالا فکری به حال آن کنید. نسبت ترکیب ضد یخ با آب رادیاتور (ترجیحاً آب مقطر و فاقد املاح) بسته به دمای هوا روی قوطی حاوی ضد یخ درج شده است، ولی به طور کلی برای آب و هوای ایران اغلب ترکیب ۲۵ تا ۵۰‌ درصد ضد یخ با آب رادیاتور کافی خواهد بود.

کنترل چراغ‌های داخلی و خارجی

چراغ‌ها یکی از مهمترین بخش‌های خودرو است. چنانچه چراغ‌ها وظیفه خود را به خوبی ایفا نکند، می‌تواند موجب حوادث ناگوار شود. چراغ‌ها باید به طوری تنظیم شود که دید مناسبی را در شب تأمین کند. تصور کنید به خاطر روشنایی کم یا تنظیم نادرست چراغ‌ها ناگهان با سطحی یخ زده رو به رو شوید، در این صورت فرصتی برای واکنش مناسب ندارید و ممکن است کنترل خودرو به کاری دشوار بدل شود.

کنترل چراغ های داخلی و خروجی

معاینه فنی را از یاد نبرید

درست همانند سرزدن خودمان به پزشک، بد نیست گاه و بی گاه خودروی خود را هم به متخصص آن بسپارید تا از سلامت تمامی اجزا اطمینان حاصل کنید. البته در صورت نیاز، خود شما هم می‌توانید دست به آچار برده و معاینه خودرو را انجام دهید؛ اگرچه خود درمانی چندان توصیه نمی‌شود. یک مکانیک خبره شما را از وضع سیستم‌ها و قطعات گوناگون خودرو از قبیل رادیاتور، ترمز و غیره با خبر کرده و در همین حین به شما اطمینان می‌دهد که مایعات گونگون آن ازجمله ضد یخ، روغن ترمز، روغن موتور و… در سطح مناسبی است. همچنین بهتر این است که همیشه حداقل نیمی از باک خودرو را پر گذاشته تا مبادا لوله‌های انتقال سوخت یخ بزند و تعویض روغن پیش از زمستان هم بد ایده‌ای نیست.

بررسی مایعات موتور

وقتی هوا سرد می‌شود، مایعات درون پیشرانه خودرو فشرده می‌شود، پس ممکن است به خوبی در قسمت‌های گوناگون گردش نکند. پیش از آغاز سفر روزانه‌تان، بهتر است چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و مایعات خودرو از قبیل روغن، ضد یخ، روغن هیدرولیک، روغن ترمز و روغن گیربکس را چک کنید و از وضع مناسب آنها مطمئن شوید. همچنین نیاز است پیش از حرکت اجازه دهید خودرو ۱۰ دقیقه در حال در جا کار کند؛ این کار به گردش مایعات در همه قسمت‌ها کمک می‌کند. فراموش نکنید که مایع شیشه شور هم باید به اندازه در مخزن موجود باشد، چون هنگام بارندگی یا رانندگی در مسیرهایی که آب و برف بر سطح شیشه می‌نشیند، به آن نیاز پیدا می‌کنید.

بررسی مایعات موتور

بازبینی یا تعویض برف پاک کن‌ها

برف پاک کن‌ها هرچند قطعاتی ساده هستند، ولی نقشی خیلی مهمی دارند. تصور کنید در یک روز برفی یا بارانی درحال رانندگی در پشت خودرویی سنگین هستید. برف پاک کن‌های شما باید بتواند برف و باران و همچنین قطرات ریز و البته آلوده رها شده از خودروی جلویی را از روی شیشه جلو پاک کند. اغلب هر ۶ ماه یک بار باید برف پاک کن‌ها با نمونه‌های جدید تعویض شود. استفاده از محلول‌های شیشه شوی هم می‌تواند به عملکرد برف پاک کن‌ها کمک کند. زمانی که می‌خواهید تیغه‌های برف پاک کن را تعویض کنید، مراقب قسمت‌های لاستیکی و بخش فلزی تیغه باشید، چون که با اندکی بی‌دقتی این دو بخش دچار آسیب می‌شود و تیغه کاملاً نو هم چسبندگی خود را به سطح شیشه از دست می‌دهد.

امداد لکسوس

با سپردن خودرو به امداد لکسوس می توانید از تعمیر لکسوس خود اطمینان داشته باشید و از هزینه های اضافه و گزاف جلوگیری کنید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120754822